Jak snížit množství polétavého prachu v domácnosti:
Praktické tipy pro zdravější prostředí
Prach je všudypřítomný. Vznáší se v ovzduší našich domovů a představuje skrytou hrozbu pro naše zdraví. V tomto článku se podíváme na to, co je polétavý prach, odkud se bere a jak může negativně ovlivňovat naše zdraví. Také vás seznámíme s praktickými tipy, které vám pomůžou efektivně snížit množství polétavého prachu v domácnosti a vytvořit tak čistší a zdravější prostředí pro vás i vaše blízké.
Prach přilétá z venku, ale také vzniká uvnitř
Prach, který se hromadí v domácnosti, pochází z mnoha různých zdrojů. Z venkovního prostředí do interiéru pronikají nejčastěji částečky půdy, pyly, spory plísní a další nečistoty, které vznikají při dopravě, spalování fosilních paliv nebo průmyslové výrobě.
Ve vnitřním prostředí jsou nejčastějším zdrojem prachu odumřelé kožní buňky, srst domácích mazlíčků, vlákna z oblečení a domácích textilií, zbytky jídla nebo stavebních materiálů.
Dělení prachu podle velikosti aneb PM částice
Anglickým výrazem „articulate matter“ se označují drobné pevné a kapalné částice rozptýlené ve vzduchu. Tyto částečky obecně označujeme jako polétavý prach. Jejich velikost se pohybuje od několika nanometrů do 10 mikrometrů a většinou jsou pouhým okem neviditelné.
Mohou pocházet z přírodních materiálů, ale z velké části vznikají lidskou činností. Polétavý prach se ve vysoké koncentraci vyskytuje v místech s hustou dopravou, poblíž průmyslových zón nebo v lokalitách, kde se k vytápění používají tuhá paliva.
V průmyslových oblastech je koncentrace PM částic rozptýlených ve vzduchu mnohonásobně vyšší než na venkově (foto: freepik.com)
PM částice se podle velikosti dělí do třech hlavních kategorií:
PM10 – jejich průměr je menší nebo roven 10 mikrometrům. Mohou pocházet z hrubých zdrojů, jako jsou stavební aktivity, zemědělství nebo doprava (otěr pneumatik). Částice této velikosti se po vdechnutí zachycují v horních cestách dýchacích.
PM2,5 – tyto částice, známé také jako jemný prach, mají průměr menší nebo roven 2,5 mikrometrů. Ve srovnání s PM10 jsou mnohem nebezpečnější, protože se snadno vdechují a usazují v průdušnici a průduškách, odkud se mohou dostávat do krevního oběhu. Vznikají při spalování fosilních paliv, průmyslové výrobě nebo požárech.
PM1 – ultrajemné prachové částice, jejichž průměr je menší nebo roven 1 mikrometru. Jedná se o nejnebezpečnější druh polétavého prachu, protože se snadno vdechují a usazují v průdušinkách a plicních sklípcích, odkud se mohou dostávat do krevního oběhu.
Částice se proti vám spojují
Zatímco okem viditelné prachové částice nepředstavují pro náš organismus výraznější nebezpečí, dlouhodobé vystavení jemnému mikroprachu může způsobovat řadu zdravotních komplikací od alergií a astmatu až po závažné respirační a kardiovaskulární onemocnění.
Prachové částečky často fungují jako nosiče jiných rakovinotvorných či jiných škodlivých chemikálií a znečišťujících látek, které mohou při dlouhodobém vdechování způsobovat vážnější zdravotní problémy. Dokáží také přenášet bakterie a viry, které vyvolávají infekce dýchacích cest. K tomu je ještě důležité dodat, že PM částice se snadno mísí s alergeny nebo virovými částicemi a prodlužují dobu jejich existence v ovzduší. Tím se zvyšuje riziko vzniku alergických reakcí nebo nákazy.
Kvůli těmto zdravotním rizikům je důležité monitorovat a regulovat úrovně PM částic v ovzduší a přijímat opatření ke snižování jejich koncentrace. Na globální úrovni se jedná především o podporu ekologické dopravy, přísnější emisní limity, podporu obnovitelných zdrojů energie a rozšiřování zeleně ve městech. V domácím prostředí je nejúčinnějším řešením pořízení čističky vzduchu s kvalitní filtrací.
Čistička vzduchu odfiltruje jemný prach s vysokou účinností
Čistička je důležitým doplňkem domácnosti zejména v oblastech se silným znečištěním vzduchu a v případě alergií, astmatu nebo jiných chronických onemocnění dýchacích cest.
Čističky vzduchu Winix jsou vybaveny vysoce účinnými HEPA filtry, které z nasátého vzduchu spolehlivě zachytí až 99,999 % škodlivých PM2,5 a PM10 částic. Pomocí výkonného ventilátoru jsou vzdušné nečistoty nasávány do HEPA filtru, kde prochází spletí drobných vláken. Mezery mezi nimi jsou tak malé, že filtr zachycuje veškerý jemný prach včetně pylů, spor plísní, roztočových alergenů a bakterií.
Rizikový mikroprach sice není pouhým okem vidět, ale čistička o jeho přítomnosti většinou ví. Důležitou součástí čističky je totiž citlivý prachový senzor, který v reálném čase detekuje koncentraci polétavého prachu v místnosti. Na základě měření přístroj přizpůsobuje výkon čištění, aby byl polétavý prach ze vzduchu co nejrychleji odstraněn.
Další tipy, jak se efektivně zbavit prachu v domácnosti
Vzhledem k tomu, že prach pochází z tolika různých zdrojů, je těžké ho úplně eliminovat. Pravidelné čištění, používání čističky vzduchu a minimalizace zdrojů prachu mohou pomoci udržet jeho množství na přijatelných úrovních. Níže uvádíme několik osvědčených způsobů, jak můžete efektivně snížit množství prachu v domácnosti:
Důkladný úklid – základem je pravidelné utírání usazeného prachu a vysávání podlah a koberců kvalitním vysavačem s vysokou účinností filtrace.
Pravidelné větrání – pomáhá odstraňovat znečišťující látky ze vzduchu a zlepšuje tak kvalitu ovzduší v interiéru. Pokud bydlíte u frekventované silnice, je vhodnější větrat v noci, kdy je koncentrace venkovního znečištění nižší.
Pravidelné praní – v lůžkovinách, záclonách a dalších textiliích se usazuje prach, roztočové alergeny a další nečistoty, které pravidelným praním odstraníte.
Udržování zdravé vlhkosti vzduchu – snažte se udržovat vzdušnou vlhkost v místnosti na optimální hodnotě kolem 50 %. V případě suchého vzduchu pomůže zvlhčovač vzduchu, který snižuje prašnost místnosti a usnadňuje dýchání. Pokud vlhkost stoupá nad 60 %, vzniká příznivé prostředí pro růst plísní a množení roztočů, které také přispívají k tvorbě prachu. V tomto případě je vhodným řešením pořízení odvlhčovače vzduchu.
Omezení kouření a spalování – kouření je jedním z hlavních zdrojů škodlivých PM částic v domácnosti. Cigaretový kouř obsahuje velké množství pevných a plynných látek, které prokazatelně poškozují naše zdraví. Stejně i při spalování dřeva nebo jiných tuhých paliv (krb, kamna) se do ovzduší uvolňuje značné množství škodlivého polétavého prachu.