jak vybrat čištičku vzduchu na pyl nejen při alergii

Pyly jsou drobné rozmnožovací částečky, které se uvolňují z trav, stromů nebo bylin. V pylové sezoně se pohybují spolu s prachem a usazují se na všech površích venku i v budovách.

Pro zdravého člověka nepředstavují riziko, nicméně v některých obdobích roku je ve vzduchu pylu tolik, že patří mezi hlavní znečišťující částice v domácnostech a kancelářích. Pylová zrnka jsou většinou malá a lehká, tudíž na ně velmi dobře účinkuje používání čističky vzduchu.

Pyly jehličnatých stromů, ovocných stromů nebo třeba řepky jsou ale větší a těžší, tudíž ve vzduchu dlouho nevydrží a rychle si sedají. Bez prachovky se tak v pylové sezoně občas neobejdete ani při pravidelném používání čističky.

Citelná úleva při alergii na pyl

Čistička vzduchu může být velmi užitečným pomocníkem zejména pro pylové alergiky. Představuje rychlé a účinné řešení, jak snížit koncentraci vzdušných alergenů v interiérech a rychle se zbavit nepříjemných příznaků alergie.

Filtrační systém v čističce vzduchu totiž pyly zachytí nebo deaktivuje, tím pádem se nedostanou do dýchacích cest nebo očí alergika, aby mu mohly škodit.

Alergickou rýmu, také známou pod lidovým označením senná rýma, způsobují právě pyly. Zejména v suchém a větrném počasí se pylové alergeny volně vznášejí ve vzduchu a můžeme je snadno vdechnout, což u citlivých jedinců vyvolá nepříjemné příznaky.

Pylové alergeny nejsou jenom dominantou venkovního prostředí. Ve vysoké koncentraci se vyskytují také v interiérech, kam se dostávají oknem nebo na našem oblečení. A tady vzniká prostor pro nasazení čističky do akce.

Jaké jsou přínosy čističky vzduchu pro pylové alergiky

 • zmírňuje příznaky alergie, jako jsou rýma, kýchání, ucpaný nos, svědění a slzení očí

 • zlepšuje kvalitu spánku

 • snižuje potřebu užívání léků

 • funguje jako prevence dalších zdravotních problémů, které mohou vznikat při dlouhodobém vystavení alergenům (např. astma)

Co bychom měli zohlednit při výběru čističky

Vzduchový výkon – čističku vybíráme podle velikosti největší místnosti, kde budeme přístroj používat. V ideálním případě by měla za jednu hodinu pročistit alespoň dvounásobek, při alergii i čtyřnásobek objemu vzduchu v místnosti. Proto je důležité, aby byla vybavena výkonným ventilátorem, který zajistí efektivnější nasávání a rychlejší filtraci vzdušných nečistot.

 • Typ filtru – kvalitní filtr s vysokou účinností je velmi důležitou součástí čističky. V případě, že chcete ze vzduchu odstraňovat alergeny či jiné mikroskopické částice, jedná se o povinnou výbavu. Se zachytáváním pylových alergenů si nejlépe poradí HEPA filtr, který má filtrační účinnost vyšší než 99 %. Kromě pylu si poradí i s zvířecími a roztočovými alergeny, sporami plísní a bakteriemi.

 • Certifikace – některé čističky jsou opatřeny nezávislými certifikáty, které na základě provedených laboratorních testů potvrzují jejich vysokou účinnost při filtraci vzdušných alergenů a dalších nečistot. V Evropě se nejčastěji jedná o certifikáty ECARF a Allergy UK.

 • Prachový senzor – pro rychlejší detekci nečistot ve vzduchu využívají některé čističky inteligentní senzor prachových částic. Ten v reálném čase detekuje pevné částice ve vzduchu včetně pylů a na základě zjištěných hodnot přizpůsobuje výkon čištění, aby byly ze vzduchu odstraněny co nejrychleji.

 • Plazmová ionizace – využívá přirozený proces dezinfekce vzduchu pomocí kladných a záporných iontů rozptýlených ve vzduchu. Ty na molekulární úrovni aktivně neutralizují viry, bakterie, alergeny a další škodlivé látky nacházející se ve vzduchu.

Inteligentní čističky vzduchu Winix splňují všechna výše zmíněná kritéria a díky ověřené účinnosti a spolehlivosti jsou doporučovány českými alergology a odborníky na boj s alergeny.

Další doporučení pro omezení pylů v interiéru

Kromě používání čističky vzduchu můžete vyzkoušet i další režimová opatření, které vám mohou pomoci zbavit se pylových alergenů v domácnosti.

 • Omezte větrání, aby nedocházelo k pronikání pylových alergenů z venkovního prostředí, případně nainstalujte do oken protipylové sítě.

 • Před spaním se osprchujte a důkladně si umyjte hlavu.

 • Venkovní oblečení skladujte v předsíni.

 • Důležitý je také pravidelný úklid, kterým odstraníte alergeny usazené na zemi nebo nábytku společně s prachem.